Здравен мениджмънт

Автор: Д. Кръшков

Заглавие: Концептуалният модел на системния подход към експертизата на качеството на медицинската помощ . 3, 2003, № 1, 56-57.

Реферат на публикацията на Тогунов, И. А. Концептуальный метод системного подхода к  экспертизе качества медицинской помощи.
Адрес: www. rusmedserv.com/article/articleprint/649/-1/107/

Ключови думи (MEDLINE): Quality of health care - organization and administration; Models, theoretical; Quality Indicators, health care; Systems analysis.

Рубрика: Дискусионен клуб

Пълен текст

Авторът съобщава, че според обобщения анализ на литературата проблемът се решава от изследователи, специалисти от практическото здравеопазване и сътрудници от други заинтересувани структури по различни начини, включващи оценка на качеството на медицинската помощ (КМП) по структура и резултатите от нейното оказване, стандарти, експертни оценки, анкети и др. Отделни автори използват и съчетание от тези подходи.
     Според автора не е коректно подобни разнообразни подходи да се характеризират като методи. Методологически правилно е да се говори не за множество методи и желание те да бъдат комплексно обединени, а за разработването и прилагането на различни подходи при търсенето и използването на експертизата на КМП, обобщено означавано като метод на системния подход. Движението на изследователската мисъл в това направление снема противоречията, възникващи при желанието за механично сумиране на множеството различни методи за експертиза на КМП с цел получаване на интегрирани експертни характеристики.
     Решаването на проблема за системния подход при експертизата на КМП лежи не в плоскостта на интегрирането на отделните подходи в желания модел на системата, а в насочването от някакъв (на първия етап – мнемоничен) модел на дейността на лечебно-профилактичното заведение, неговата структура и специалисти към специфичното поле на пазарните (маркетинговите) отношения, в частност – към реализираната в днешно време система на задължително медицинско осигуряване.
     Построяването на такъв модел, обективно отразяващ взаимоотношенията на елементите и характеристиките на медицинската дейност, представлява приоритетна задача при решаването на съпричастните проблеми, възникващи при научните изследвания и практическата дейност.
     Същността на търсене на оптимален метод за оценка на КМП се намира извън обозначения проблем, но непосредствено зависи от неговото решаване. В крайна сметка всеки от предполагаемите методи за експертиза на качеството на медицинската помощ трябва по своята същност да съответства на някакъв принципно формализиран модел за целево осигуряване на предоставяната медицинска помощ във формиращата се система на пазарни отношения.
     Именно структурата на един такъв модел, взаимодействието на елементите и характеристиките на неговата същност и функционална способност предопределят методологическите подходи за търсене на механизми за построяване на действаща система за оценка на качеството на медицинската помощ.
     Един от вариантите на един такъв условен модел на медицинската дейност в условията на пазарните (маркетинговите) отношения е представен на фигура.
     В задачите на съобщението на автора не влиза обосноваването или критиката на правилността на приведения модел. Приемайки дадената условна структура като форма и инструмент в търсенето на метода на системния подход при експертизата на качеството на медицинската помощ, от една страна, е възможно да се снемат неразрешимите противоречия, които не позволяват досега да се признае за решена задачата по обосноваването на механичното съчетаване на начините, пригодни за оценка и управление на КМП в условията на съвременното здравеопазване; от друга – получаването на положителен резултат при разработването на концептуален метод за експертиза на КМП ще позволи да се потвърди правилността на предлагания модел при отразяване на обективната същност.
     Анализирайки получения модел, наред с логическото съотнасяне на елементите, става възможно разграничаването на седем условни равнища на стандартизация на медицинската дейност:
·                Проблемно
·                Лицензионно
·                Акредитационно
·                Деонтологично
·                Икономическо
·                Технологично
·                Резултативност.
В съответствие с формираните условни равнища се определят точките на прилагане на експертните подходи и форми, които по своята същност съответстват на обективните характеристики на конкретното равнище. Формирането на равнища разкрива същността на множеството предлагани и използвани от различните автори подходи към експертизата на качеството на медицинската помощ, помага да се означат конкретните точки в системата на предоставяне на медицинска помощ, при прилагането на която се осигурява доказателно използване на конкретния подход.
     Както се вижда от анализа на модела, равнището на лицензиране и акредитация определя експертизата на качеството на медицинската помощ по материална и кадрова структура на оказване (медицинска услуга, медицински стандарт, потребност от медицинска помощ и нейното възможно осигуряване с кадри – професионална група, материали – диагностична група, финансови ресурси – икономическа група).
     Равнището на деонтологичните характеристики в частност предопределя формата на експертизата на КМП по степен на удовлетвореност на пациентите и, което не е маловажно, удовлетвореността на лекаря от собствената му дейност. В рамките на това равнище се реализира възможността за описване на морално-етичните характеристики и изисквания към лекаря.
     Икономическото равнище съответства на оценката на качеството по оптимума на стойностните характеристики на проведените медицински процедури, съответстващи на необходимата медицинска услуга.
     Технологично равнище в известна степен предопределя подхода към оценката на КМП по степен и съответствие на технологията на медицинския труд на определени стандарти.
     Накрая, равнището на резултативност наред с търсенето на обективни характеристики за оценка на КМП не изключва метода, приет да се нарича “експертен метод”.
     На отделно изучаване подлежат характеристиките, условно обозначени като проблемно равнище.
     Напълването на всеки съставен елемент от представения модел с формализирани класификационни параметри, използването на методите на многофакторния анализ и относителна логика (метод на “меките изчисления”), по принцип позволява, от една страна, да се получи скала на равнищата на прогнозирани съотношения за всички елементи на системата, включително равнища на условно оптималното им съотношение, от друга – да се построи ранжирана скала за оценка на КМП както по отделно взет параметър на системата, така и под формата на интегрирани характеристики за достигане на целите на лекарската дейност.
     По този начин категорията “качество на медицинската помощ” се представя като динамична, а не като статистическа характеристика и вероятно ще може да се определя съответната степен в рамките на условна скала с минимални и максимални равнища на оценка на КМП.
     В заключение авторът отбелязва, че предложеният модел на дейност на лечебно-профилактичното заведение в условията на пазарни (маркетингови) отношения логично с някаква степен на допускане помага да се реализира методът на системния подход към експертизата на качеството на медицинската помощ.

(http://rusmedserv.com/article/articleprint/649/-1/107/) ; Дата на публикуване в Интернет: 21.08.2002

 


Адрес за кореспонденция: Д-р Добрин Кръшков, Факултет “Обществено здраве”, Медицински университет-София 1227, ул. “Бяло море” № 8, IV етаж, e-mail: [email protected]